Psy

Problémy so psami
Zákon obciam ukladá povinnosť hradiť všetky náklady v prípade odchytu túlavého psa, ktorý sa stáva ich majetkom.
V praxi to znamená, že obce musia podľa zákona prevziať túlavé zviera, nájdené na ich území, a umiestniť ho do karanténnej stanice alebo útulku.
2. Načo je nám taký starosta?
V našej obci sa dlhodobo nerieši problém s voľne pobehujúcimi psami. Aj napriek platnému VZN 1/2023 starosta žiadneho zo zamestnancov obecného úradu nepoveril kontrolou, či sú všetky psy v obci riadne zaevidované a začipované a či majitelia za svojich psov zaplatili riadne daň. Nikto tiež nezodpovedných majiteľov za porušenie VZN nepokutuje.
Zmluva s Občianskym
združením Pomoc psíkom na odchyt psov bola uzavretá 15.10.2022. Mesačne tomuto
združeniu platíme 85,00 €. Starosta po dobu trvania zmluvy do združenia ani raz
nezavolal a neobjednal zazmluvnené služby.
Aj k podpisu zmluvy z OZ Pomoc psíkom došlo len vďaka veľmi intenzívnej snahe a práci vtedajšieho pána poslanca Kožíka. Zmluva bola uzavretá na jeden rok.
Výsledkom dlhodobého neriešenia
problému zo strany starostu je súčasná, už kritická situácia, kedy deti
odmietajú chodiť do školy, pretože sa boja, že ich bude naháňať voľne pustený
pes. Boja sa aj mnohí dospelí.
Odchyty psov na zasadnutiach OZ
Zasadnutie OZ 16.12.2012
P. Pollák Peter sa pýta, či nemajú v kompetencii aj likvidáciu túlavých psov, nakoľko sa ich po dedine veľa pohybuje. Starosta informoval, že už niekoľko krát boli občania miestnym rozhlasom vyzvaní, aby psov nepúšťali na ulicu. psy sa v dedine nemôžu strieľať a odchyt psov firmou je drahý.
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/zapisnica_16-04-2012.pdf
Zasadnutie OZ 15.1.2019
Odchyt psov obci – p. Šéryová nemá povolenie na odchyt, musí si to vybaviť, stojí to 130 €, obec to
v prípade potreby zaplatí, termín do ďalšieho OZ
OZ
Uzn. č. 17/2019 schválilo Zmluvu na odchyt a umiestnenie psov do karanténnej stanice
v Slobode zvierat so sídlom v Bratislave (cez pani Šéryovú)
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/zapisnica-15-01-2019.pdf
*
Uznesenie 17/2019 - OZ schvaľuje Zmluvu na odchyt a umiestnenie psov do karanténnej
stanice v Slobode zvierat so sídlom v Bratislave. Zodpovedný: starosta obce
Proti: 0 poslancov
Za: 8 poslancov
Zdržal sa: 0 poslanec
Neprítomný: 1 poslanec (p. Nechala)
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/Uznesenia-15.1.2019.pdf
Zasadnutie OZ 22.10.2019
Pod uznesením č. 88/2019 - OZ ruší návrh na zmluvu na odchyt psov s·P. Šeryovou Zdenou a nahrádza sa v zmluve "odvoz psov", úlohou starostu obce je nachystať zmluvu.
Za: 8 poslancov,
1 neprítomný:
p. Nerád Samuel
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/zapisnica-22.10.2019.pdf
*
Uznesenie Č. 88/2019
OZ ruší uznesenie č. 17/2019 a poveruje starostu obce prípravou Zmluvy
s pani Šéryovou, bytom ZáhorskáVes na odvoz psov do Slobody zvierat v Bratislave.
Proti: 0 poslancov
Za: 8 poslancov
Zdržal sa: 0 poslancov
Neprítomný: 1 poslanec (p. Nerád)
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/uznesenia-22.10.2019.pdf
Zasadnutie OZ 26.11.2019
Kontrola úloh:
p. kontrolórka predniesla kontrolu úloh
Uzn. 88/2019 - zmluva za odvoz psov - úloha trvá
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/Zapisnica-OZ-26-11-2019.pdf
Zasadnutie OZ 16.9.2020
2. Kontrola úloh
Uzn. č. 88/2019 – Zmluva na odvoz psov – úloha trvá
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/zapisnica-2020-09-16.pdf
(celý rok 2021 a 2022 sa pri kontrole plnenia úloh uznesenie 88/2019 nespomína)
Zasadnutie OZ 14.2.2023
K bodu 9.:
p. Meňhart - nakoľko situácia so psami v obci je zlá, VZN o podmienkach držania psov sa
vyvesí na 15 dní, počas ktorých sa môžu občania vyjadriť k Návrhu VZN a na ďalšom
zasadnutí OZ, zapracovaní prípadných pripomienok sa bude schvaľovať
(st. 5)
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/8531_zapisnica-zo-zasadnutia-oz-14.2.2023.pdf
Zasadnutie OZ 1.8.2023

Zasadnutie OZ 12.9.2023
(pán poslanec Meˇňhart) Ďalej informoval o chýbajúcich VZN, o zakúpených košoch a vrecúškach na psie exkrementy
a následnom rozmiestnení a informovaní občanov, o končiacej zmluve s odchytovou spoločnosťou.
Komisia schvaľuje a odporúča starostovi riešiť priestupky a zverejňovať sankcie za porušovanie VZN
o chove psov.
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty29/6399_zapisnica-oz-12.09.2023.pdf
Všeobecne záväzné nariadenie 1/2023
https://www.zahorskaves.sk/documents/dokumenty28/5602_vzn-1-2023-o-podmienkach-drzania-psov.pdf
Štátna veterinárna a potravinová správa - tlačová správa z 11.6.2021
Informácia pre mestá a obce ohľadne postupu pri odchyte túlavých zvierat
V reakcii na medializované prípady údajného nelegálneho odchytu psov v niektorých lokalitách Slovenskej republiky Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky informuje mestá a obce, ako postupovať v prípade, ak si odchyt túlavých zvierat a ich následné umiestnenie do útulku alebo karanténnej stanice objednajú u špecializovaného subjektu (ďalej len "subjekt").
Podľa § 22, ods. 8 a 9 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č. 39/2007 Z. z.") sú obce povinné zabezpečiť odchyt túlavých zvierat na území obce, pričom odchyt túlavých zvierat a ich umiestňovanie do útulkov a karanténnych staníc môžu vykonávať iba odborne spôsobilé osoby vyškolené podľa § 6 ods. 2 písm. ap) zákona č. 39/2007 Z. z.
Akékoľvek iná manipulácia s odchytenými zvieratami (ak veterinárny lekár nerozhodne inak), alebo ich usmrtenie bezprostredne po odchyte, znamená nedodržanie požiadaviek zákona, za čo môžu byť udelené sankcie, prípadne vzniknúť až trestno–právne dôsledky.
Školenia pre osoby, ktoré zabezpečujú odchyt túlavých zvierat a ich umiestňovanie do útulkov a karanténnych staníc, organizuje Štátna veterinárna a potravinová správa prostredníctvom vlastného vzdelávacieho zariadenia, ktorým je Inštitút vzdelávania veterinárnych lekárov (ďalej len "IVVL"), Cesta pod Hradovou 13/A, 041 77 Košice. Zoznam odborne spôsobilých osôb pre odchyt zabehnutých a túlavých zvierat sa nachádza na internetovej stránke IVVL v Košiciach (https://www.ivvl.sk/ozz/zoznam_ozz.pdf).
Je veľmi dôležité, aby si obce pri objednávaní odchytových služieb preverili:
či je subjekt, s ktorým sa chystajú uzatvoriť zmluvu na odchyt túlavých a zabehnutých zvierat, držiteľom osvedčenia vydaného IVVL (či sa meno fyzickej alebo právnickej osoby nachádza na zozname vedenom IVVL),
či je daný subjekt schopný umiestniť odchytené zvieratá do útulku alebo karanténnej stanice tak, ako mu to ukladá zákon. Odporúčame žiadať od subjektu kontakty na karanténne stanice alebo útulky, do ktorých budú odchytené zvieratá umiestňované. Je to potrebné aj z dôvodu, aby v prípade otázok majiteľov zabehnutých zvierat o pohybe svojich zvierat vedela obec uviesť adresu zariadenia, kde boli odchytené zvieratá umiestnené. Obec by mala mať doklad o počte odchytených zvierat, pričom počet jedincov odchytených v obci a zvierat umiestnených v karanténnych staniciach a útulkoch musí byť rovnaký,
odporúčame tiež oznamovať alebo vyhlasovať v obci dátum a čas odchytu, aby si majitelia zvierat mohli svoje zvieratá zabezpečiť pred ich odchytom,
odporúčame tiež oznámiť dátum a čas plánovaného odchytu túlavých a zabehnutých zvierat aj na miestne a vecne príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (možnosť prípadnej kontroly subjektu, ktorý vykonáva odchyt)
Ďurďa
Možno si niektorí z vás pamätajú na fenku, ktorú pred rokom zrazil neznámy vodič, ktorý potom bez zastavenia pokračoval v jazde. Stalo sa to pred naším domom, tak sme riešili. Volala som najprv starostovi. V tom čase už síce bola podpísaná zmluva s OZ Pomoc psíkom, ale ešte nebola zverejnená, čiže nebola platná. Starosta ma teda odkázal na políciu.
Hliadka prišla asi za pol hodinu, dovtedy sme sa s manželom pri fenke striedali (bolo veľmi chladno) a odkláňali sme od nej prechádzajúce autá. Po príchode hliadky sme pomohli policajtom fenku naložiť do auta, aby ju mohli odviezť do Bratislavy na veterinárnu kliniku.
Na veterine fenke dali meno Ďurďa. Podstúpila niekoľko operácií a potom sa liečila v útulku Slobody zvierat.
Na druhý deň po nehode sa mi vďaka informácii od pozorného občana podarilo nájsť aj sedem Ďurdiných šteniatok, ktoré tiež potrebovali pomoc. Dve z nich išli do adopcie hneď, ostatné šteniatka strávili pár dní v karanténnej stanici v Gajaroch a potom boli tiež všetky adoptované.
Po roku som zisťovala, čo sa stalo s Ďurďou. Zo Slobody zvierat prišla odpoveď - Ďurďu sa po pár mesiacoch od jej príjmu podarilo umiestniť do dočasnej starostlivosti, z ktorej sa stala trvalá adopcia.
Tento príbeh má teda šťastný koniec.
V našej obci však je omnoho viac psíkov, ktorí nežijú v dobrých podmienkach. Mnohé z nich sa túlajú po uliciach. Boja sa ich deti aj dospelí, ale v nebezpečenstve sú aj tie zvieratá.
Starosta tvrdí, že do OZ Pomoc psíkom kvôli odchytu psov nevolá, lebo majitelia sú známi a odchyt by stál peniaze. Lenže nerieši ani známych majiteľov, ktorí nezabezpečia, aby ich psi nebehali po uliciach.
Prosím rozumných občanov - príďte na najbližšie zasadnutie obecného zastupiteľstva a žiadajte od starostu, aby postupoval podľa platného VZN o chove psov na území obce.
Ďakujem.
(príspevok vo facebookovej skupine Za slušnú Záhorskú Ves, zverejnený 24.10.2023)
článok na aktuality.sk z 27.10.2023 - Slovensko nemá v žiadnej inej oblasti takú zlú reputáciu, akú má v ochrane práv zvierat
Z článku:
Starosta obce môže urobiť v tejto oblasti veľmi veľa, nakoľko je v podstate prvou kontaktnou osobou v prípadoch riešenia porušenia práv zvierat. Starosta môže a mal by robiť osvetu v oblasti pozitívnych vplyvov a dopadov kastrácie alebo adopcie zvierat namiesto kúpy, pričom držiteľov psov vie motivovať napríklad odpustením dane za psa adoptovaného z útulku.
Pri každoročnom evidovaní psov vie starosta zabezpečiť kontrolu toho, či je každý pes v obci označený čipom a očkovaný proti besnote. Vie povzbudiť občanov, aby mu prišli nahlásiť týranie zvieraťa alebo nedodržiavanie podmienok chovu. Nahlásenie môže prebehnúť anonymne. Starosta vie zároveň zriadiť koterec pre túlavé alebo zabehnuté zviera, aby sa predišlo jeho stretu s ľuďmi či inými zvieratami alebo kolízii s motorovým vozidlom.
Týmto apelujeme na to, že občania majú právo obrátiť sa na starostu obce v prípade nájdenia túlavého zvieraťa. Ten je následne povinný kontaktovať osobu oprávnenú na odchyt zvieraťa. Starostovi môžu občania hlásiť aj psov "utekáčov", vtedy môže starosta držiteľovi takéhoto psa uložiť pokutu za nezabránenie jeho úniku.
článok na noviny.sk z 15.10.2021 - Túlavé psy sú na Slovensku stále problém. Niektoré samosprávy si neplnia povinnosti
Z článku:
Združenie miest a obcí Slovenska vidí riešenie v čipovaní a kastrácii. "Iba tak vytvoríme reálny systém, aby fungovala online databáza, aby každý starosta vedel pozrieť, ktorých psov má na svojom území a ktorý je už túlavý, alebo cudzí," pokračoval Michal Kaliňák (odborník na samosprávu).
článok na kosice.korzar.sme.sk z 1.5.2023 - V obci majú päťsto túlavých psov. Napádajú ľudí, odháňajú ich paralyzérmi
Z článku:
"Často sa stáva, že psy napadnú človeka. Deje sa to hlavne v osadách, napadajú ich vlastné psy. Potom musia vyhľadať lekársku pomoc, absolvovať očkovanie proti besnote. Našťastie návštevníkov Veľkej Idy ešte nenapadli, ale je to otázka času," uzavrel starosta.