Vyberajte rozvážne

29.07.2024

Sľuby, sľuby, sľuby... 

Na volebnom plagáte bývalý starosta napísal - Ideme ďalej  spoločne, poctivo, čestne a spravodlivo. 
Nuž, spoločne to nebolo - ľudia, ktorí boli starostovi "nepohodlní", často nedostávali ani základné informácie. 
Poctivo a čestne bývalý starosta našej obce nezvládal ani svoje súkromné veci, nieto tie obecné.
Opakovane prekračoval svoje právomoci a neraz ignoroval uznesenia obecného zastupiteľstva.

Rozhodne nie je nič spravodlivé na zneužití postavenia verejného činiteľa, namočiť podriadené pracovníčky do svojho súkromného problému a vystaviť ich tak možnosti trestného stíhania. 
100% pre občanov Záhorskej Vsi v skutočnosti znamená mínus (zatiaľ) 40 000 € na obecnom účte, obecné cesty a budovy v rôznom štádiu rozpadu, zanedbané verejné priestory, akútny nedostatok obecných bytov, minimum služieb pre občanov, nedokončený vodovod a žiadna kanalizácia, nedostatočné dopravné spojenie, neexistujúci most, nevymožené dane a poplatky, čierne skládky, túlavé psy...

Dobrý starosta

V doplňujúcich voľbách, ktoré nás čakajú, si budeme voliť nového starostu (poslanci zostávajú až do riadnych volieb do samospráv, ktoré sa budú konať na jeseň 2026).
Podľa zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení a podľa zákona č. 346/1990 o voľbách do orgánov samosprávy obcí sú na kandidátov na starostu kladené minimálne požiadavky - kandidát musí mať volebné právo, trvalý pobyt v obci, kde kandiduje, a najneskoršie v deň volieb musí dovŕšiť vek 25 rokov. 

V praxi sa tak pomerne bežne stáva, že vo voľbách vyhrá ten, kto vie občanom najlepšie sľubovať a/alebo klamať, a/alebo navarí najviac volebného gulášu a zadarmo naleje najviac piva a iného alkoholu. Prípadne ten kandidát, ktorého jediná "kvalifikácia" je to, že je rodák.

Ak však chcú občania žiť v rozvíjajúcej sa obci, kde veci riadne fungujú, mali by si do vedenia obce zvoliť niekoho, kto sa orientuje v legislatíve ohľadom samospráv, ctí zákony, prejavuje záujem o veci obecné nielen pred voľbami, dobrovoľnícky pracuje pre obec a v neposlednom rade komunikuje konštruktívne a slušne aj s ľuďmi, ktorí majú na veci iný názor. 

Po 22 rokoch starostovania Borisa Šimkoviča má obce rozvojový dlh asi 15 rokov. Na riešenie (väčšinou veľmi dlho) čaká množstvo vecí. 

Samozrejme, prakticky všetko závisí na peniazoch. Keďže obecný rozpočet nie je v dobrom stave, treba pracovať na získaní peňazí z externých zdrojov. Aby sme z nich mohli čerpať peniaze, musíme mať však najprv nachystané projekty, vybavené stavebné povolenia a aspoň začaté verejné obstarávania.
(Aj) to je práca starostu (vrátane toho zastupujúceho) a pracovníčok obecného úradu. 

Najdôležitejšie však je, aby úradujúci štatutár obce problémy riešiť chcel. Ako sa hovorí - keď niekto nechce, je to horšie, ako keby nemohol. 
V našej obci ešte navyše treba mať odhodlanie a výdrž zaoberať sa aj roky tolerovanými porušeniami zákonov a predpisov - od nezaplatených daní, cez čierne skládky až po výhody pre "privilegovaných" občanov. 

Zoznam vecí na riešenie nie je ani zďaleka úplný. 
Ale niekde treba začať. 
Takže čo by sa (podľa mňa) malo riešiť prednostne...




Psy

Zaevidovať a následne začipovať všetky psy v obci.
Dohodnúť spoluprácu s veterinárom, ktorý príde psov začipovať do dediny.
Vyriešiť zmenu zmluvy od OZ Pomoc psíkom (preberalo sa na zasadnutí OZ 25.6.2024). 


Kompa

Zrušenie hotovostných platieb u kompárov.  Platby za prevoz realizovať kartou alebo hotovosťou v automate s rampou. 
Máme 21. storočie, pred každým druhým supermarketom je rampa s čítačkou EVČ. Zvážiť možnosť predplatného pre pendlerov (rampa by sa zdvihla automaticky po prečítaní EVČ s predplatným). Do systému zadať všetky platné preukazy na prevoz kompou a ich využívanie evidovať elektronicky. 
Prehodnotiť pracovné zmluvy s kompármi. Nemajú žiadnu možnosť, ako ovplyvniť využívanie kompy, je preto nezmysel, aby mali podiel čo len na zisku, nieto na tržbe. Kompa je obecný podnik, osoh z nej majú mať všetky obyvatelia, nie iba niekoľko zamestnancov obce. 

*

Nové obecné byty
Postaviť v obci nové byty je možné naozaj rýchlo - dá sa kúpiť hotový projekt a pri financovaní z dotačnej schémy Úradu splnomocnenca pre rómske komunity je spoluúčasť obce 0%. Máme k dispozícii voľné obecné pozemky, na ktorých môžeme v súlade s územným plánom postaviť aj tri nové bytové domy. 

*

Projekty v zásobníku IÚS BSK
Aktívne pracovať na príprave projektov, ktoré máme v zásobníku IÚS BSK. V porovnaní s inými obcami v okrese sme s čerpaním eurofondov riadne pozadu a tento rok sa okrem projektu rekonštrukcie budovy obecného úradu pre laxnosť bývalého starostu neurobilo vlastne nič. Napriek uzneseniam poslancov, aj napriek ich opakovaným urgenciám. 

*

Vlakové spojenie
Postaviť sa proti výstavbe cyklotrasy na trati Zohor-Záhorská Ves
Rokovať s BSK, ŽSR a Ministerstvom dopravy o obnovení osobnej vlakovej dopravy na tejto trati. Autobusy sú preplnené, večne stoja v zápchach a je veľmi pravdepodobné, že situácia v automobilovej doprave sa bude stále zhoršovať. 

*

Stredná škola a/alebo učňovka v Malackách
Spojiť sa s ostatnými obcami na Záhorí a žiadať BSK a Ministerstvo školstva o zriadenie (ideálne) odbornej strednej školy aj učňovky v Malackách. V okresnom meste sú len dve gymnáziá a tak ak chcú študenti získať odborné stredoškolské vzdelanie, musia denne stráviť hodiny cestovaním do a z Bratislavy. 

*

Dokončiť zokruhovanie vodovodu a začať budovať kanalizáciu.
Financovanie, vrátane vyhotovenia projektov, je znovu možné s nulovou spoluúčasťou obce získať z dotačnej schémy Úradu splnomocnenca pre rómske komunity.  Projekt kanalizácie síce máme zaradený aj v zásobníku IÚS BSK, nespĺňa však dnešné normy a tak potrebujeme nový. 

*

Vybudovať chodník na Stupavskej ulici a spomaľovací ostrovček pred vstupom do obce zo smeru Vysoká pri Morave.
Autá z tohto smeru schádzajú z briežku a do obce sa často rútia vysokou rýchlosťou. Spomaľovacie ostrovčeky sú bežné v Rakúsku, zopár ich už je aj na Slovensku - takže nemusíme nič zložito vymýšľať, stačí odkukať to, čo už dobre funguje inde. 

*

Opraviť a osvetliť všetky obecné cesty, vybudovať retenčné nádrže.
Cesty samý výmoľ, alebo dokonca len ujazdená zem, po každom daždi mláky. Znova je možné získať financie z externých zdrojov, musí sa však na tom na obecnom úrade pracovať. Retenčné nádrže je potrebné vybudovať hlavne na uliciach Lucie Popp, Dlhá, Malá a V majeri. 

*

Zriadiť nízkoprahový klub pre deti a mládež.
Mládež v našej obci nemá žiadny priestor na bezpečné a zmysluplné trávenie voľného času. Nízkoprahové kluby sa už v mnohých slovenských obciach osvedčili ako účinný spôsob prevencie sociálno-patologických javov a rizikového správania  (záškoláctvo, delikvencie, závislosti atď).
Kluby tiež zvyšujú záujem a informovanosť detí a mládeže o možnostiach vzdelávania, aktívneho trávenia voľného času a možnostiach sebarealizácie.

*

Dať spraviť revízne správy v obecných budovách, postupne všetky budovy rekonštruovať. 
V zásobníku IÚS BSK máme projekt rekonštrukcie budovy obecného úradu, ktorý je zatiaľ Radou partnerstva ako jediný schválený. V zásobníku sú tiež projekty aspoň čiastočnej rekonštrukcie ZŠ, MŠ, kultúrneho domu a Domu smútku. Na rekonštrukciu colnice, ubytovne a KWS sa nemyslelo. Bývalý starosta totiž zaradil do zásobníka projekty podľa vlastného uváženia, bez odsúhlasenia poslancami. Na názor občanov už vonkoncom nebol zvedavý. 

*

Priebežne riešiť čierne skládky.
Priebežná likvidácia všetkých existujúcich skládok, osadenie funkčných kamier, dokumentovanie priestupkov, pokuty previnilcom. 

*

Zablokovať prístupovú cestu na smetisko, nainštalovať kamery, pokutovať občanov, ktorý na smetisko stále vyvážajú odpad. Pracovať na projekte likvidácie smetiska - projekt je zaradený do zásobníka IÚS BSK.

*

Riešiť nedoplatky na daniach a poplatkoch. 
Zverejniť zoznam neplatičov, poslať im výzvy na úhradu dlhu. Vyzvať občanov, ktorí nemôžu zaplatiť naraz, aby si prišli na OcÚ dohodnúť splátkový kalendár. 

*

Riešiť všetky autobusové zastávky v obci.
Dať všetkým zastávkam jednotný vzhľad so zastrešením, lavičkami a smetnými košmi. Zriadiť autobusovú zastávku pri štadióne. Na autobusových zastávkach pri cintoríne vybudovať zástavkové pruhy pre autobusy

*

Zriadiť priechody pre chodcov pri pošte, pri Jednote a na Povodňovom námestí. 

*

Zriadiť urnovú stenu na cintoríne. 

*

Dbať na údržbu verejných priestranstiev
Treba nielen pravidelne vysýpať smeti zo smetných košov a dopĺňať sáčky na psie hovienka, ale aj odstraňovať trávnaté a machové porasty na chodníkoch, starať sa o verejnú zeleň, natrieť a doplniť lavičky, opraviť/vymeniť koše...

*

Pravidelne upratovať dedinu musia VPP pracovníci.
Treba dbať na to, aby skutočne odpracovali určené hodiny a nie sa len prešli po dedine a následne sa rozišli domov. 

*

Sprevádzkovať novú webovú stránku obce a obecnú aplikáciu. Doplniť redakčnú radu Záhorského hlásnika a zvýšiť tak kvalitu jeho obsahu. Informovať občanov o všetkých aktuálnych obecných veciach a zapájať ich do rozhodovania. 

*

Revitalizovať ihrisko Slniečko.
Zrušiť nebezpečné šmykľavky a staré pieskovisko pod stromami. Chodník, ktorý nevedie nikam, buď dobudovať, alebo odstrániť. Zabezpečiť kryt žumpy v strede ihriska. Osadiť nové hracie prvky.  


*

Vysadiť v obci nové stromy, miesto vykášania obecných pozemkov na pol zápalky vysiať na nich kvetné lúky. Pri obecných budovách vysadiť dažďové záhrady. Pri OcˇÚ a pri kompe zriadiť pitné fontánky
Letá budú stále teplejšie, treba na to myslieť dopredu. Tienenie a schladzovanie verejných priestorov môže v intraviláne znížiť priemernú letnú teplotu až o 10 °C. 

*

Riešiť parkovanie na obecných pozemkoch. Zriadiť nové parkovacie plochy, aby autá nestáli na tráve. Vyzvať majiteľov dlhodobo zaparkovaných áut na ich odstránenie z verejného priestoru. 


*

Riešiť celkový vizuál obce. Zjednotiť jednotlivé prvky mobiliáru, farebnosť obecných budov a verejných priestranstiev.